Walce – krótka charakterystyka dla niewtajemniczonych

wypożyczalnia narzędzi Białystok

Walec budowlany, jaki jest, każdy widzi. Mimo to warto czasami przypomnieć sobie podstawowe fakty na jego temat. W artykule przedstawimy rodzaje walców i ich różne zastosowania. Zwrócimy też uwagę na specyfikację maszyn budowlanych oraz koszty zakupu i eksploatacji.

Podział ze względu na podłoże

W zależności od nawierzchni, na jakiej stosowany będzie walec, mamy do czynienia z różnymi typami maszyn.

Chodzi głównie o:

  • Walce statyczne,
  • Walce wibracyjne.

Pierwsze działają własną masą. Idealnie nadają się do prac wykończeniowych i to właśnie je widzimy najczęściej w trakcie robót ulicznych. Walce wibracyjne mogą wykonywać roboty nawet na głębokości dwóch metrów. Doskonale nadają się do robót wymagających większej mocy maszyny.

Walce o różnym napędzie

Każdy kierowca walca wie, że przesiadka na maszynę o innym napędzie wymaga przyzwyczajenia. Walce mogą być:

  • Sterowane z zewnątrz,
  • Prowadzone ręcznie,
  • Przyczepne.

Do każdego z rodzaju napędu wymagane są stosowne uprawnienia, które wydawane są przez Urząd Dozoru Budowlanego. Należy o tym pamiętać, wybierając osoby zatrudnione. Jeśli wiemy, że nasze prace będą wymagały dużej precyzji, powinniśmy przemyśleć najem/zakup/użycie walca przyczepnego. Jego precyzja i zwrotność mogą być mniejsze niż pozostałych modeli.

Inne podziały

Bardziej specjalistyczny podział walców dotyczy m.in. ilości wałów, ich usytuowania, czy konstrukcji ramy. Istotna jest również sprężystość wałów, które mogą być ogumione albo stalowe. Każdy z nich sprawdza się na innym podłożu.

Na etapie startowania w przetargu warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy sprzętu hybrydowego, dzięki któremu sprawnie poradzimy sobie ze wszystkimi wymaganiami.

Walce są szeroko dostępne w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Warto przeglądać ofertę takich miejsc jak Jamar, ponieważ często okazuje się, że koszty wynajmu są znacznie bardziej opłacalne niż inwestycja w bardzo drogi sprzęt.

Należy bowiem pamiętać, że w cenę maszyny budowlanej wchodzi nie tylko rata leasingowa, ale także jej regularna konserwacja, przeglądy oraz przechowywanie. Walce są pod tym względem równie wymagające.

O czym warto pamiętać?

Wybierając walec, trzeba dobrze zaplanować wszystkie roboty, które będą wykonywane z jego udziałem. W dobrym wykonaniu specyfikacji pomóc mogą doświadczeni pracownicy albo specjalnie wynajęty specjalista.

W związku z dużą specjalizacją maszyn budowlanych koniecznym jest dobre rozeznanie w dziedzinie, dzięki czemu oszczędzimy pieniądze, czas i nerwy.

Walce konstruowane są obecnie w ten sposób, że łączą w sobie parametry kilku maszyn, dzięki czemu mogą z powodzeniem zastąpić np. zagęszczarki.

Od rodzaju wykonywanych prac i doświadczenia pracowników zależy, która oferta okaże się dla nas najbardziej atrakcyjna. Obojętne, jaką decyzję podejmiemy, warto skorzystać z maszyn uznanych producentów i firmowego serwisowania maszyn.

Należy też pamiętać o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Walce towarzyszą niemal każdej budowie. To czyni je niewidocznym. Mimo wszystko warto bacznie im się przyglądać.

uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
wypożyczalnia maszyn Ostrołęka

Wypożyczalnia maszyn, sprzętu budowlanego i podestów ruchomych w Ostrołęce

Czytaj więcej
Menu