Spis treści
- Do czego przede wszystkim służą zagęszczarki?
- Wybór najlepszej zagęszczarki
- Koszty zakupu zagęszczarki
- Bezpieczne wykorzystanie zagęszczarki
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Branża budowlana w ostatnich latach przeżyła prawdziwą transformację. Na rynek wprowadzono bowiem wiele nowoczesnych urządzeń, które usprawniają wykonywanie niezbędnych prac. Przykładem mogą być między innymi zagęszczarki, które zdecydowanie należą do podstawowego ekwipunku każdej firmy budowlanej.
Do czego przede wszystkim służą zagęszczarki?
Ich zadaniem jest efektywne zagęszczenie wykorzystywanego w czasie prac budowlanych podłoża. Zagęszczarki bazują na procesie wibrowania. Podstawowym elementem każdego urządzenia tego typu jest silnik, spalinowy lub elektryczny, bez którego niemożliwe byłoby sprawne działanie układu wibracyjnego.
Obecnie, na rynku znaleźć można kilka rodzajów tego rodzaju sprzętu:
- zagęszczarki kroczące, przeznaczone głównie do zastosowania w problematycznym środowisku
- zagęszczarki, które wymagają prowadzenia ręcznego
- zagęszczarki, jakie są doczepiane do odpowiednich urządzeń, idealne w przypadku większych terenów
Podsumowując, zagęszczarki są niezbędne na przykład podczas realizowania prac mających charakter budowlany. Dodatkowo, są one niezbędne również do prawidłowego przygotowania podłoża, na którym następnie układany jest asfalt.
Wybór najlepszej zagęszczarki
Oferta zagęszczarek dostępnych na współczesnym rynku jest bardzo szeroka. Paradoksalnie jednak ten fakt może stać się bardzo dużym utrudnieniem. Trzeba więc szczegółowo przeanalizować parametry poszczególnych urządzeń, by mieć pewność, że dokonuje się zadowalającego wyboru. Przede wszystkim, należy zastanowić się, jaki rodzaj zagęszczarek będzie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę indywidualne wymagania.
Przykładowo, jeśli planuje się zakup zagęszczarki prowadzonej ręcznie, warto sprawdzić jej wagę, ponieważ ten typ urządzeń wymaga zastosowania dość dużej siły. Obecnie, sprzedawane są niewielkie, bardzo lekkie maszyny, których waga oscyluje w granicach 40 kilogramów, jak również urządzenia ważące więcej niż tonę. Podstawowe znaczenie ma głównie wielkość terenu oraz warunki pracy zagęszczarki.
Ponadto, bardzo ważne są takie parametry urządzenia, jak: częstotliwość wibracji, wydajność ubijania oraz głębokość zagęszczania.
Koszty zakupu zagęszczarki
Zdecydowana większość firm budowlanych skupia się na cenie urządzenia. Koszty zakupu zagęszczarek zależą przede wszystkim od rodzaju maszyny. Najtańsze zagęszczarki są dzisiaj dostępne już od 500 złotych, natomiast zagęszczarki przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach kosztują nawet 100 000 złotych.
Średni koszt zakupu urządzenia najczęściej jednak oscyluje w granicach 3 000 złotych. Warto pamiętać, że ich żywotność jest ściśle skorelowana z prawidłową konserwacją.
Bezpieczne wykorzystanie zagęszczarki
Osoby, które pracują z zagęszczarkami koniecznie muszą zostać odpowiednio przeszkolone, ponieważ tylko w ten sposób będą w stanie wykorzystać możliwości urządzenia oraz zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Niezbędne jest zastosowanie specjalnych ochraniaczy na uszy, dzięki którym nie dojdzie do uszkodzenia słuchu.
Ponadto, pomocne są także rękawice chroniące przed wytwarzanymi przez zagęszczarkę wibracjami. Warto również pamiętać o tym, że zagęszczarka absolutnie nie powinna pracować w trybie półobrotów, ponieważ wówczas istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się drgań rezonansowych, które niestety mogą poważnie zaszkodzić naszej zagęszczarce.
Przeczytaj również: Wynajem zwyżek – to się opłaca
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Do czego głównie służą zagęszczarki?
Zagęszczarki są wykorzystywane do efektywnego zagęszczania podłoża w czasie prac budowlanych. Są niezbędne do przygotowania podłoża, na którym następnie układany jest asfalt.
Jakie są rodzaje zagęszczarek dostępnych na rynku?
Na rynku dostępne są różne rodzaje zagęszczarek, w tym zagęszczarki kroczące, ręcznie prowadzone oraz te doczepiane do innych urządzeń. Wybór zależy od wielkości terenu oraz warunków pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zagęszczarki?
Przy wyborze zagęszczarki ważne jest uwzględnienie jej wagi, częstotliwości wibracji, wydajności ubijania i głębokości zagęszczania. Ważna jest również analiza indywidualnych wymagań do prac budowlanych.
Jakie są koszty zakupu zagęszczarki?
Koszty zakupu zagęszczarek różnią się w zależności od rodzaju i specyfikacji maszyny. Najtańsze modele są dostępne już od 500 złotych, a te przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach mogą kosztować nawet 100 000 złotych.
Jak bezpiecznie używać zagęszczarki?
Do bezpiecznego użytkowania zagęszczarki należy przeszkolić operatorów, stosować ochronę słuchu oraz rękawice chroniące przed wibracjami. Ważne jest również unikanie pracy w trybie półobrotów, by zapobiec drganiom rezonansowym.