Jak wyrównać ziemię pod trawnik walcem – i jakim jego rodzajem

wyrównanie ziemi walcem

Spis treści


Walec jest maszyną, która pozwala na stosunkowo szybkie wyrównanie terenu, w tym o nietypowej strukturze. Dzięki dużej masie może pracować szybko i efektywnie. I choć ten ciężki sprzęt jest zwykle wykorzystywany w branży budowlanej, to sprawdza się również w ogrodnictwie – służy wówczas między innymi do kształtowania podłoża przestrzeni zielonej, a także do niwelowania nierówności terenu. Jego zastosowanie może być jednak problematyczne, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności ze sprzętem budowlanym. Zastanówmy się więc, jak wyrównać ziemię pod trawnik.

Walec w ogrodzie

Wyrównywanie ziemi pod trawnik to prawdopodobnie najczęściej wykonywana praca niebudowlana z zastosowaniem walca. Przy tym zazwyczaj odbywa się na nieco większych powierzchniach. Walcami przygotowuje się teren pod:

  • boiska piłkarskie,
  • pola golfowe,
  • skwery, parki, wały przeciwpowodziowe,
  • przydomowy ogród (wówczas nie używa się dużych maszyn, lecz modele specjalnie przystosowane do prac realizowanych na niewielkich przestrzeniach).

Ostatni punkt mówi o walcach, które nierzadko przypominają kosiarki do trawy i są jej wielkości lub nieco większe, gdyż mają posiadać odpowiednią masę. To wygodne, nieduże urządzenia, łatwe w transporcie i w obsłudze. Niektórymi modelami steruje się ręcznie, podobnie jak kosiarką, inne zostały wyposażone we własny system jezdny z napędem. Walce różnego rodzaju można wynająć, nawiązując współpracę z wypożyczalnią sprzętu budowlanego, taką jak Jamar, która dysponuje zarówno maszynami o niewielkich gabarytach, przeznaczonymi do prac przydomowych, jak i większymi, stosowanymi na placach budowy. Wynajem stanowi korzystne rozwiązanie, gdyż cena jest znacznie niższa niż koszt zakupu nowego urządzenia, a ponadto wszelkie wydatki związane z eksploatacją części lub serwisem sprzętu ponosi wypożyczalnia.

walec w ogrodzie

Jak wyrównać ziemię pod trawnik – kolejność prac

To kilkuetapowy proces, który rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania gruntu. Do czynności przygotowawczych zaliczamy:

  • sprzątanie – w szczególności należy usunąć wszelkie pozostałości materiałów po ewentualnej budowie, śmieci oraz kamienie,
  • przekopanie ziemi – w tym celu warto posłużyć się glebogryzarką,
  • odchwaszczanie – bardzo ważne, gdyż przez murawę w późniejszym czasie mogłyby przebijać się chwasty, dlatego usuwa się je z korzeniami.

Często wcześniej wykonuje się jeszcze instalację elektryczną, drenażową oraz nawadniającą. Nierzadko także nawozi się glebę. Wyrównywanie przeprowadzane jest z zastosowaniem odpowiedniego rodzaju walca (niekiedy też minikoparki). Wybór modelu zależy między innymi od możliwości finansowych, dostępności urządzeń, a przede wszystkim od wielkości terenu, na którym zostanie założony trawnik, oraz od rodzaju gruntu. Dobierając właściwe urządzenia, można usprawnić cały proces i zwiększyć jego efektywność.

Wypożyczanie walców do prac ogrodowych

Żaden walec przeznaczony do tego typu zastosowań nie wymaga specjalnych uprawnień. Obsługa niektórych, w szczególności jezdnych, bywa natomiast skomplikowana ze względu na wykorzystanie nowoczesnej technologii. W takiej sytuacji warto zapytać pracownika wypożyczalni, jak wyrównać ziemię pod trawnik z użyciem tego sprzętu – wykwalifikowana osoba udzieli wszelkich niezbędnych informacji, dzięki czemu będziesz w stanie samodzielnie zrealizować te czynności. Istnieje również możliwość nawiązania współpracy z zewnętrzną firmą, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Natomiast wypożyczalnie często zapewniają też opcję wynajmu wielu innych przydatnych w ogrodzie sprzętów – na przykład podnośników koszowych czy zwyżek.

Przeczytaj także: Walce – zastosowanie i możliwość wynajęcia


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy każdy walec nadaje się do prac ogrodowych?

Nie, walce różnią się wielkością i masą, więc należy wybrać model odpowiedni do wielkości i rodzaju terenu. Na przykład do przydomowego ogrodu używa się mniejszych walców przypominających kosiarki do trawy.

Jakie etapy należy przeprowadzić przed wyrównaniem ziemi?

Przed wyrównaniem ziemi należy usunąć śmieci i kamienie, przekopać ziemię (np. glebogryzarką), odchwaszczyć teren oraz ewentualnie zainstalować systemy elektryczne, drenażowe, nawadniające i nawozić glebę.

Czy mogę wyrównać ziemię walcem bez doświadczenia?

Tak, wypożyczalnie często oferują walce łatwe w obsłudze i nie wymagające specjalnych uprawnień. Jednak w przypadku skomplikowanych urządzeń zaleca się skonsultowanie z pracownikiem wypożyczalni.

Jakie są korzyści z wypożyczenia walca zamiast zakupu?

Wypożyczenie walca jest korzystniejsze finansowo niż zakup. Wynajem obejmuje koszty eksploatacji i serwisu, co jest dodatkową zaletą.

Jak dobrać odpowiedni walec do wielkości mojej działki?

Wybór walca zależy od wielkości działki i rodzaju gruntu. Dla mniejszych terenów odpowiednie są mniejsze walce, podczas gdy duże tereny wymagają większych maszyn. Warto skonsultować się z wypożyczalnią, aby dobrać odpowiedni sprzęt.

Menu