Walce – zastosowanie i możliwość wynajęcia

walec drogowy

Tytułowe sprzęty najczęściej widuje się na drogach, gdzie ich zadaniem jest przygotowanie gruntu do nałożenia asfaltu. Budownictwo drogowe to jednak niejedyna branża, w której wykorzystywane są walce. Zastosowanie tego urządzenia bywa również konieczne w przydomowych pracach, takich jak wyrównywanie ziemi pod trawnik. Podstawę stanowi natomiast odpowiedni dobór maszyny z uwzględnieniem specyfiki przeznaczenia – głównie rodzaju gruntu i wielkości terenu. Poniżej wyjaśniamy, do czego jeszcze służą te sprzęty i z jakich modeli najczęściej korzystają osoby prywatne.

Walce – podstawowe rodzaje

Wyróżniamy wiele typów tych popularnych maszyn. Wprawdzie różnią się one parametrami, na przykład wagą, jednak ich podstawowym zastosowaniem jest wyrównywanie gruntu lub innego podłoża. Urządzenia te dzielimy ze względu na:

  • wpływ na kształtowane podłoże – istnieją walce statyczne (oddziałujące na powierzchnię wyłącznie własną masą, zatem są to największe maszyny) i wibracyjne (ciężar maszyny jest wspomagany odpowiednimi drganiami),
  • sprężystość – mogą być sztywne (stalowe) lub bardziej elastyczne (gumowe),
  • kształt – urządzenia okółkowane, gładkie, siatkowe i tarczowe oraz kompaktory,
  • liczbę wałów i ich położenie – sprzęty jednowałowe oraz posiadające od dwóch do czterech wałów w różnym usytuowaniu,
  • napęd – do tej grupy należą modele prowadzone ręcznie, doczepiane i samojezdne.

Urządzenia samojezdne są zazwyczaj widywane na budowach – należą do ciężkich, specjalistycznych urządzeń, które podczas budowy domu służą między innymi do przygotowania dróg dojazdowych (wyrównują grunt tam, gdzie jest to potrzebne). Istnieją też mniejsze wersje – do ich obsługi nie jest konieczne posiadanie uprawnień, dlatego z opcji wynajmu maszyny chętnie korzystają osoby prywatne. Dodatkową zaletę stanowi znacznie łatwiejszy transport.

zastosowanie walca

Do jakich zastosowań przydają się walce?

Jak zostało wspomniane, podstawowym zadaniem tych urządzeń jest wyrównywanie gruntu, dlatego odgrywają ważną rolę na każdym placu budowy. Takie specjalistyczne maszyny o większych gabarytach mogą obsługiwać wyłącznie wykwalifikowani operatorzy. Wprawdzie Klient, który nie przeszedł kursu w tym zakresie, także może wypożyczyć sprzęt, jednak musi skorzystać z pomocy uprawnionej osoby, aby zrealizować planowane prace. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wynajmu modeli ręcznych – wyróżniają się one niewielkim rozmiarem, a na pierwszy rzut oka przypominają kosiarkę. Służą najczęściej do takich działań, jak:

  • wyrównywanie gleby przed założeniem trawnika,
  • pielęgnacja ogrodu – w tym przypadku walce mają nałożone kolce, co użyźnia glebę i ułatwia dotarcie wody do korzeni,
  • kształtowanie krajobrazu – sprawdzają się w tworzeniu miejsc zielonych z oczkami wodnymi i roślinami.

Ich obsługa nie wymaga posiadania uprawnień ani specjalistycznej wiedzy, dlatego każdy może użytkować tę maszynę na swojej posesji. Kluczem jest jednak odpowiednie przygotowanie sprzętu do pracy – zazwyczaj chodzi o napełnienie bębna wodą lub piaskiem. Merytorycznych informacji w tym zakresie udzielą Ci pracownicy firmy Jamar, którzy od lat zajmują się wynajmem, sprzedażą i serwisem maszyn.

Walce – zastosowanie prywatne i wynajem

Niewielkie walce nie należą wprawdzie do drogich urządzeń, a ponadto są dość tanie w eksploatacji, jednak ich cięższe, sterowane ręcznie lub samojezdne wersje mają wysokie ceny, zatem nie każdy może pozwolić sobie na zakup. Planując założenie ogrodu, warto więc zdecydować się na wynajem maszyny. Korzystając z tej możliwości zapewniasz sobie dostęp do wysokiej klasy sprzętu budowlanego bez obciążania domowego budżetu. Usługa ta sprawdza się nie tylko w przypadku realizacji prac ogrodowych, ale również podczas wznoszenia budynku, na przykład domu jednorodzinnego – zwłaszcza że wypożyczalnie dysponują też innymi maszynami stosowanymi na placach budowy, takimi jak minikoparki i ładowarki teleskopowe.

wyrównanie ziemi walcem

Jak wyrównać ziemię pod trawnik walcem – i jakim jego rodzajem

Czytaj więcej
minikoparki bez uprawnień

Wynajem minikoparki bez uprawnień – czy to możliwe?

Czytaj więcej
uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
Menu