Historia nowożytnych dźwigów datuje się na 1672 roku, gdy pewien amator wynalazca wybudował sobie pierwowzór dźwigu do własnych, domowych potrzeb. W 1830 istniały już dźwigi napędzane silnikami parowymi.
W połowie XIX wieku boom przeżywały dźwigi osobowe, co szczególnie za oceanem było uzasadnione. A potem już było z górki – w końcu potrzeba matką wynalazków. Od lat 30 ubiegłego wieku, gdy budownictwo zaczęło sięgać chmur, dźwigi z konieczności ulegały modernizacjom.
Aktualnie, pomimo przeróżnych nowych technologii, trudno wyobrazić sobie bez nich pracę na budowie i nie tylko. Dźwigi są niezbędne, w tym wiele wyspecjalizowanych form, które służą różnym celom. Zalicza się do nich między innymi podnośniki koszowe, których zadaniem jest dostarczenie specjalisty w określone miejsce – zatem są to dźwigi osobowe.
Zastosowanie podnośników koszowych
Ich zastosowanie jest stosunkowo szerokie i właściwie trudno sobie wyobrazić wykonanie wielu czynności bez ich udziału. Najczęściej podnośniki koszowe wykorzystywane są do:
- malowania wysoko położonych powierzchni,
- montażu i demontażu hal, a także ich konserwacji oraz innych stalowych i aluminiowych konstrukcji,
- wycinania drzew – przycinania gałęzi,
- montażu dużych banerów reklamowych,
- prac blacharsko-dekarskich,
- montażu i konserwacji oświetlenia,
- zbioru owoców w sadownictwie,
- i wszelkiego innego typu prac na wysokości wykonywanych ludzką ręką.
Wynajem podnośników koszowych
Wynajem podnośników koszowych zależy od celu jakiemu mają służyć. W tym względzie nasza firma Jamar z Białegostoku, oferuje następujące rodzaje podnośników:
- podnośniki koszowe teleskopowe – służące do prac w niewielkich wnętrzach,
- podnośniki koszowe nożycowe – bardzo stabilne do prac na nierównościach,
- specjalistyczne podnośniki koszowe – m.in. stosowane przez straż pożarną,
- podnośniki koszowe samojezdne,
- oraz podnośniki samochodowe.
Wynajem podestów ruchomych
Specyficznego rodzaju podnośnikami są podesty ruchome. Firma Jamar z Białegostoku prowadzi wynajem podestów ruchomych różnego rodzaju, w tym: spalinowe i elektryczne, a ze względu na mechanikę: przegubowo-teleskopowe, nożycowe oraz teleskopowe.
Ich zastosowanie jest podobne do podnośników koszowych, a w największym stopniu różnią się od tych pierwszych przestrzenią kosza – która jest zwykle większa i tym samym pozwala na transport większej ilości osób oraz materiałów.
Między innymi z tego powodu właściwie głównym zastosowaniem podestów jest wykorzystywanie ich w zastępstwie rusztowania, co jest niezwykle wygodne przez możliwość szybkiej zmiany wysokości i czasooszczędne – rusztowanie jak wiadomo wymaga czasem kilkudniowego montażu i demontażu.
Wynajem podnośników koszowych i podestów ruchomych ma zapewnić przedsiębiorcom szybkie i korzystne finansowo wykonywanie zleceń budowlanych bez zbędnych inwestycji. Staramy się sprostać tym oczekiwaniom i pomagać w ich realizacji.