Szkolenia UDT kategorii IP, I WJO i II WJO

kurs udt teoria

Spis treści


Szkolenia UDT znajdujące zastosowanie w budownictwie stanowią ważną i bodajże największą gałąź podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Każda jednostka doskonalenia zawodowego, które zazwyczaj znajdują się w większości województw, wydająca certyfikaty UDT ściśle współpracuje z Urzędem Dozoru Technicznego i posiada odpowiednie uprawnienia szkoleniowe.

Aczkolwiek należy wiedzieć, iż szkolenia zwieńczone są zawsze egzaminem państwowym i ten odbywa się w siedzibie UDT w Warszawie.

Szkolenia UDT kategorii IP

Szkolenia UDT kategorii IP dotyczą korzystania z urządzeń umożliwiających pracę na wysokościach. Obejmują one obsługę następujących urządzeń:

  • podestów ruchomych przejezdnych – do których zalicza się:
  1. podesty wolnobieżne – w tym: podnośniki koszowe teleskopowe, przegubowe i nożycowe; gdzie zakres szkolenie ukierunkowany jest na zdobycie uprawnień na podesty ruchome wolnobieżne i samojezdne,
  2. podesty ruchome przewoźne – montowane zazwyczaj na podwoziu naczepy; gdzie zakres szkolenia skupiony jest na zapoznaniu kursantów ze wszelkimi urządzeniami podestów ruchomych oraz urządzeniami do transportu bliskiego.

Liczba podestów ruchomych stosowanych w budownictwie nie jest mała. Należą tu chociażby: podesty masztowe, wiszące czy stacjonarne. Szkolenie UDT wiąże się przy tym ze zdobyciem wiedzy z zakresu konserwacji tych maszyn, a nie tylko ich użytkowania.

Dotyczy to również kategorii I WJO i II WJO.

Szkolenia UDT w kategorii I WJO

Szkolenie UDT kategorii I WJO obejmuje obsługę:

  • wózków jezdniowych podnośnikowych (w tym specjalizowanych, z operatorem w koszu) – ładowarek teleskopowych (ze zmiennym wysięgiem); gdzie zakres szkolenia dotyczy korzystania z jednostek o różnych napędach, bez ograniczeń w zakresie wysokości podnoszenia udźwigu.

Szkolenia I WJO przeznaczone są głównie dla: pracowników hurtowni, magazynów, sklepów, placów składowych oraz dotyczą nadzoru pracy wózków widłowych.

Szkolenia UDT II WJO

Kategoria II WJO to obsługa wózków z wyłączeniem specjalizowanych. Obejmuje:

  • wózki widłowe – jezdniowe podnośnikowe, w tym ze zmiennym wyciągiem i wszystkich specjalistycznych przenoszących towary, lecz nie ludzi.

Struktura szkolenia UDT

Szkolenia UDT zazwyczaj obejmują w większości te same elementy:

  • wiedzę o dozorze technicznym,
  • wiedzę ogólną i szczegółową o dźwignicach,
  • wiedzę o budowie podestów,
  • informacje o eksploatacji podestów,
  • wiedzę z zakresu BHP,
  • oraz zajęcia praktyczne.

Dla kogo są szkolenia UDT?

Wszystkie szkolenia UDT skierowane są do pracowników zatrudnionych na stanowiskach skojarzonych z obsługą wymienionych wyżej urządzeń, ale też dla osób, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje i/lub dzięki temu zmienić stanowisko pracy lub najzwyklej znaleźć pracę.

Koszty kursów nie są wysokie, aczkolwiek zależą od specyfiki i konieczności praktyki na maszynach szkoleniowych. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat, mieć ukończoną przynajmniej szkołę podstawową oraz posiadać aktualne badania lekarskie.

Wszelkich szczegółowych informacji firma Jamar z Białegostoku udziela w trakcie rozmowy telefonicznej lub po kontakcie e-mailowym. Uprzejmie prosimy odwiedzić w tym celu naszą stronę kontaktową.

Zobacz również: Walce – krótka charakterystyka dla niewtajemniczonych


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie kategorie obejmują szkolenia UDT oferowane przez firmę Jamar?

Szkolenia UDT oferowane przez firmę Jamar obejmują kategorie IP, I WJO, i II WJO. Każda z tych kategorii skupia się na różnych typach urządzeń i maszyn, dostosowanych do specyficznych potrzeb i wymagań zawodowych.

Czym charakteryzują się szkolenia UDT kategorii IP?

Szkolenia UDT kategorii IP dotyczą korzystania z urządzeń umożliwiających pracę na wysokościach, takich jak podesty ruchome przejezdne, wolnobieżne, przewoźne, a także inne typy podestów stosowanych w budownictwie.

Na czym polegają szkolenia UDT w kategorii I WJO?

Szkolenia UDT w kategorii I WJO koncentrują się na obsłudze wózków jezdniowych podnośnikowych, w tym specjalizowanych z operatorem w koszu, oraz ładowarek teleskopowych. Są one przeznaczone głównie dla pracowników hurtowni, magazynów i sklepów.

Jaka jest zawartość programu szkolenia UDT kategorii II WJO?

Szkolenia w kategorii II WJO dotyczą wózków widłowych, z wyłączeniem specjalizowanych. Program szkolenia skupia się na wózkach jezdniowych podnośnikowych, w tym tych ze zmiennym wyciągiem oraz specjalistycznych do przenoszenia towarów.

Kto może uczestniczyć w szkoleniach UDT i jakie są wymagania?

Szkolenia UDT skierowane są do pracowników obsługujących wymienione urządzenia oraz osób chcących poszerzyć swoje kwalifikacje. Wymagane jest ukończenie 18 lat, posiadanie przynajmniej podstawowego wykształcenia oraz aktualnych badań lekarskich.

Menu