Kiedy warto zdecydować się na wynajem minikoparki?

wynajem minikoparki

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele prac podczas budowy domu przeprowadzano przy pomocy ludzkich rąk, jednak obecnie każda osoba prywatna może wypożyczyć niezbędny sprzęt budowlany i zlecić jego obsługę wykwalifikowanemu operatorowi. Możliwy jest między innymi wynajem minikoparki. Sprawdź, do jakich zadań przyda się ta maszyna i jakie są jej najważniejsze zalety.

Czym charakteryzują się małe koparki?

Urządzenia te zazwyczaj wyposażone są w napęd gąsienicowy oraz łyżkę do kopania – zabierakową, chwytającą lub wygarniającą. Ich masa eksploatacyjna wynosi maksymalnie 6 ton. Nowoczesne maszyny, które najczęściej oferują wypożyczalnie, mają również dodatkowe udogodnienia, takie jak w pełni oszklona kabina, klimatyzacja, wentylacja oraz elektronika ułatwiająca wykonywanie pracy i umożliwiająca intuicyjne sterowanie. Dzięki niewielkim gabarytom sprzęty te mogą dotrzeć wszędzie tam, gdzie standardowa koparka nie byłaby w stanie dojechać – na przykład ze względu na podmokły teren. Podobnie jak zwyżki czy zagęszczarki, doskonale radzą sobie nawet na grząskich gruntach.

Zastosowania minikoparki

Te pojazdy gąsienicowe przydają się na niemal każdym placu budowy, zatem warto zdecydować się na ich wynajem. Potrafią one:

 • pracować szybko z zachowaniem precyzji, co ma znaczenie w przypadku wykopów wąskoprzestrzennych,
 • wykonywać głębokie wykopy (do 4 metrów głębokości), także przy ograniczonej możliwości poruszania się – wszystko za sprawą konstrukcji z tak zwanym „zerowym tyłem”, stosowanej w większości współczesnych sprzętów tego typu,
 • kopać przy murach czy płotach,
 • odspajać „trudny” grunt,
 • wykonywać prace na niestabilnym i nierównym terenie,
 • nie tylko kopać – podobnie jak w wielu innych maszynach, takich jak ładowarki teleskopowe, można w nich zmieniać łyżki na przykład na haki służące do przeładunku (dzięki temu minikoparki są bardzo uniwersalne),
 • poruszać się po schodach – to pozwala na realizację prac, w tym rozbiórkowych, wewnątrz budynków,
 • kopać w trudno dostępnych, wąskich miejscach, na przykład przy zakopanych rurach instalacyjnych, gdyż wiele modeli posiada łyżkę regulowaną o 180 stopni,
 • podnosić jeszcze większe ciężary – warunkiem jest montaż przeciwwagi,
 • pełnić funkcję spycharki po zmianie łyżki.

zastosowanie minikoparek

Maszyny, których wynajem oferuje firma Jamar, charakteryzują się wieloma zaletami przekładającymi się na wygodę ich użytkowania. Mowa tu przede wszystkim o:

 • łatwym transporcie – przez wzgląd na niewielkie rozmiary,
 • cichej pracy – to wpływa na komfort zarówno operatora, jak i sąsiadów,
 • niewielkim zużyciu paliwa,
 • stosunkowo niskich kosztach eksploatacji i serwisu.

Zastosowanie minikoparki najczęściej dotyczy robót ziemnych, jednak, jak wynika z powyższych informacji, sprzęt jest w stanie spełniać różne funkcje. Może służyć między innymi do prac rozbiórkowych, ogrodowych i instalacyjnych.

Wynajem minikoparki – podstawowe warunki

Opisywane maszyny cieszą się dużą popularnością, zatem znajdziesz je w wielu wypożyczalniach profesjonalnego sprzętu budowlanego. Koszty wynajmu są stosunkowo niskie, zwłaszcza jeżeli brać pod uwagę fakt, iż zazwyczaj pojazd ten potrzebny jest maksymalnie na kilka dni.

Jedynym warunkiem, który należy spełnić, aby móc skorzystać z tej opcji, jest posiadanie uprawnień klasy III, pozwalających na obsługę minikoparki. Zazwyczaj jednak nie stanowi to większego problemu, gdyż można poprosić o pomoc kogoś, kto dysponuje tym dokumentem, na przykład pracownika firmy budowlanej zatrudnionej do realizacji inwestycji. Wówczas masz niemal gwarancję prawidłowego przebiegu prac przeprowadzanych z zastosowaniem tego sprzętu – nad wszystkim będzie bowiem czuwać wykwalifikowana osoba.

minikoparki bez uprawnień

Wynajem minikoparki bez uprawnień – czy to możliwe?

Czytaj więcej
uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
Menu