Spis treści
- Warunki wynajmu minikoparki
- O czym należy pamiętać decydując się na wynajem minikoparki bez uprawnień
- Kiedy warto wynająć małą koparkę?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Tytułowy pojazd gąsienicowy cieszy się dużą popularnością – okazuje się użyteczny na każdej budowie, szczególnie na jej początkowym etapie. Zakup tego sprzętu nie jest jednak konieczny, gdyż istnieją firmy, które oferują jego wynajem, choć do obsługi potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Co więc może zrobić osoba prywatna będąca w trakcie budowy domu, która potrzebuje tego urządzenia na przykład do wykopów instalacyjnych, lecz nie posiada dokumentów pozwalających na sterowanie nim? Odpowiedź na pytanie o wynajem minikoparki bez uprawnień znajdziesz w artykule.
Warunki wynajmu minikoparki
Obsługa tego pojazdu nie jest trudna i można się jej szybko nauczyć, jednak aby być operatorem trzeba posiadać uprawnienia klasy III dotyczące maszyn do prac ziemnych. Kurs obejmuje zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Należy również zdać egzamin, który przeprowadza komisja powołana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Nie musisz natomiast wykonywać tych wszystkich działań, chcąc jedynie wypożyczyć urządzenie w celu przeprowadzenia niewielkich prac budowlanych, trwających zaledwie kilka dni lub tygodni. Jeśli nie masz wspomnianego dokumentu, możesz bez problemu powierzyć obsługę wypożyczonej minikoparki osobie z uprawnieniami – na przykład pracownikowi firmy budowlanej, z którą współpracujesz podczas realizowania inwestycji.
O czym należy pamiętać decydują się na wynajem minikoparki bez uprawnień
Klient nie musi udowadniać, że on lub jego pracownicy przeszli odpowiedni kurs. Wystarczy podpisać oświadczenie o tym, że sprzęt będzie używany przez uprawnioną osobę. Nie jest więc konieczne, aby w wypożyczalni sprzętu budowlanego osobiście stawiał się człowiek dysponujący właściwym dokumentem – można poprosić kogoś wykwalifikowanego o pomoc w obsłudze minikoparki, lecz samodzielnie załatwić kwestie formalne związane z wypożyczeniem maszyny.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż w trakcie współpracy odpowiedzialność urządzenie ponosi najemca, zatem powinien on dbać o stan techniczny. Użytkowanie jej niezgodnie z przeznaczeniem lub przez niekompetentne osoby wiązać się może z określonymi konsekwencjami.
Kiedy warto wynająć małą koparkę?
Ten sprzęt realizuje wiele prac, do których zastosowanie standardowej koparki czy ładowarki kołowej byłoby niemożliwe lub problematyczne ze względu na ich gabaryty. Niewielkie rozmiary minikoparki przekładają się także na bezproblemowy transport. Świetnie radzi sobie ona z takimi zadaniami, jak:
- wykonywanie szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych wykopów osiągających nawet 4 m głębokości – opisywany sprzęt jest wykorzystywany do kopania dołów pod kable, rury, baseny, oczka wodne czy fundamenty,
- wyrównywanie gruntu,
- pielęgnacja terenów zielonych, na przykład przesadzanie lub wycinka drzew,
- rozbiórka budynku (burzenie ścian, transport gruzu oraz ciężkich materiałów) bez problemów z dotarciem do wnętrza domu.
Pojazd ten ma wiele zalet, z czego wynika jego szerokie zastosowanie – wyróżnia się między innymi za sprawą niskich kosztów eksploatacji (na co wpływa niewielkie zużycie paliwa) oraz serwisu. Ponadto modele z kabiną zapewniają wysoki komfort pracy – wyciszenie oraz klimatyzację.
Urządzenia te są więc nieocenione w wielu pracach budowlanych i okołobudowlanych, a wynajem minikoparki bez uprawnień jest w zasięgu ręki każdej osoby budującej dom – nie jest konieczne posiadanie specjalistycznych dokumentów. Wystarczy skorzystać z oferty firmy Jamar, a także z pomocy wykwalifikowanego operatora, który zadba o prawidłową realizację prac. To wygodna i przydatna opcja, a cena wynajmu zachęca do nawiązania współpracy – jest znacznie niższa niż koszt zakupu urządzenia (zakup sprawdza się głównie w przypadku firm, które na co dzień działają w branży budowlanej). Warto wspomnieć o tym, że wypożyczalnie dysponują też wieloma innymi sprzętami, takimi jak walce czy zagęszczarki, które przydadzą się na placu budowy.
Zobacz również: Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy można wynająć minikoparkę bez posiadania uprawnień?
Tak, można wynająć minikoparkę bez posiadania uprawnień, ale obsługę urządzenia musi przejąć osoba posiadająca odpowiednie dokumenty.
Jakie warunki muszą być spełnione, aby wynająć minikoparkę?
Aby wynająć minikoparkę, klient nie musi udowadniać posiadania odpowiednich uprawnień. Wystarczy podpisać oświadczenie, że sprzęt będzie używany przez uprawnioną osobę.
Czy wynajem minikoparki jest odpowiedzialnością najemcy?
Tak, podczas współpracy odpowiedzialność za urządzenie ponosi najemca, który powinien dbać o stan techniczny maszyny.
W jakich pracach może być wykorzystana minikoparka?
Minikoparka jest przydatna w wykonywaniu szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych wykopów, wyrównywaniu gruntu, pielęgnacji terenów zielonych oraz w rozbiórkach.
Jakie są zalety wynajmu minikoparki?
Wynajem minikoparki jest wygodną i ekonomiczną opcją, oferującą niskie koszty eksploatacji i szerokie zastosowanie sprzętu.