Bezpieczeństwo się opłaca – szkolenia na podesty ruchome

szkolenie na takich maszynach

Na pierwszy rzut oka obsługa podestów ruchomych nie wydaje się być rzeczą skomplikowaną. Należy jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia z pracą na wysokości i aby zostać operatorem podnośnika koszowego, musimy ukończyć kurs.

Istotne jest, by personel obsługujący urządzenie wiedział, co wolno robić na podeście, by praca była bezpieczna. Warto szkolić pracowników, ponieważ jest to inwestycja w bezpieczeństwo, dzięki której zyskujemy dodatkową elastyczność i możemy przyspieszyć prace.

Jak wyglądają szkolenia?

Szkolenia UDT na podesty ruchome prowadzone są przez firmy takie jak Jamar spod Białegostoku, które często oferują także sprzedaż oraz wynajem podestów ruchomych. Na kursach uczestnicy dowiadują się, jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu budowlanego – nie tylko od strony teoretycznej, lecz także od strony praktycznej.

Prowadzone są one przez szkoleniowców, którzy na co dzień mają do czynienia z podestami ruchomymi, dzięki czemu przekazywana przez nich wiedza jest pełna i wartościowa. To zaś sprawia, że szkoleni pracownicy będą od razu odpowiednio przygotowani do pracy.

Każde szkolenie na podesty ruchome musi zostać zwieńczone egzaminem państwowym, który jest nadzorowany przez Inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Dopiero zaliczenie egzaminu z obsługi podestów ruchomych daje nam niezbędne uprawnienia i możliwość pracy z ich wykorzystaniem.

Warto mieć też na uwadze fakt, że nawet jeśli nie posiadamy własnego podnośnika koszowego, okazanie uprawnień może być konieczne, gdy będziemy chcieli wynająć podnośnik koszowy.

Zakres tematyczny szkoleń na podesty ruchome

Dobre szkolenie UDT obejmuje zdecydowanie więcej aniżeli tylko wiedzę z zakresu obsługi podestu ruchomego. Każdy pracownik powinien zostać przeszkolony także z:

  • budowy podnośników oraz mechanizmów ich działania,
  • zasad bezpieczeństwa dotyczących pracy na podeście oraz jego zabezpieczenia po jej zakończeniu,
  • właściwego przygotowania zwyżek ruchomych do pracy oraz bezpiecznego użytkowania urządzenia,
    podstawowych zagadnień konserwacji maszyn.

Różne kategorie szkoleń

Uprawnienia do obsługi maszyn budowlanych podzielone są na różne kategorie.

Oprócz kategorii IP, która dotyczy podestów ruchomych przejezdnych, wyróżniamy także kategorie I WJO oraz II WJO – są to kategorie dotyczące obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Szkolenia UDT pozwalają także na uzyskanie uprawnień do konserwacji oraz przemieszczania kontenerów, a także do obsługi żurawi stacjonarnych oraz mobilnych.

Do obsługi zwyżek ruchomych wystarczy kategoria IP.

Szeroki zakres usług

Tutaj wyróżniamy jeszcze dwie podklasy. Pierwszą z nich stanowią podesty ruchome wolnobieżne, do których zalicza się podnośniki nożycowe, przegubowe oraz teleskopowe. Druga klasa to zaś podesty przewoźne, czyli takie, które montowane są na podwoziu przyczepy.

Pracownicy posiadający uprawnienia oraz niezbędną wiedzę są bardzo wartościowi. Szkolenia na podesty ruchome są zawsze dobrą inwestycją, bo oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem otwierają one nam także możliwość podejmowania zleceń wiążących się z koniecznością pracy na wysokości i zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Zobacz też Serwis maszyn budowlanych to finansowe „must have”

uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
wypożyczalnia maszyn Ostrołęka

Wypożyczalnia maszyn, sprzętu budowlanego i podestów ruchomych w Ostrołęce

Czytaj więcej
Menu