Zastosowania i rodzaje wózków widłowych

wózki widłowe

Wózki widłowe to maszyny jezdne, bez których obecnie trudno wyobrazić sobie pracę w działalności produkcyjnej, przemysłowej, a nawet usługowej. Z wykorzystaniem takiego pojazdu pracownicy mogą wywiązywać się z obowiązków w znacznie krótszym czasie. Nie bez powodu więc urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem – zwłaszcza że na rynku dostępne są różne rodzaje wózków widłowych. Można je kupić lub skorzystać z opcji wynajmu maszyn.

Zakres wykonywanych prac

Omawiane pojazdy pozwalają na szybkie transportowanie towarów na terenie danego obiektu (na przykład hali magazynowej). Dzięki ich zastosowaniu można zwiększyć wydajność pracy. Przekłada się to również na komfort pracowników – nie muszą oni samodzielnie przenosić ciężkich towarów, ryzykując w ten sposób negatywny wpływ na zdrowie. Wystarczy, że przejdą kurs na wózki widłowe odbywający się w firmie Jamar – dzięki temu uzyskają odpowiednie uprawnienia UDT.

Wózki widłowe zyskują na popularności od lat, jednak pierwsze konstrukcje miały charakter zwykłych wyciągarek. Dopiero I wojna światowa wpłynęła na ich technologiczny rozwój, a po II wojnie światowej znalazły swoje stałe miejsce w przemyśle i innych dziedzinach gospodarki. Obecnie są to pojazdy napędzane w większości silnikami hybrydowymi lub elektrycznymi. Niezależnie od rodzaju znajdują zastosowanie w pracach, do których od początku służyły – w podnoszeniu, opuszczaniu i transporcie ciężkich przedmiotów. Najczęściej używa się ich w magazynach, a także w zakładach produkcyjnych czy sklepach w celu załadunku i rozładunku towarów. Te uniwersalne sprzęty sprawdzają się również w innych branżach, na przykład w sadownictwie, hydraulice i pracach komunalnych, rolnictwie, przemyśle oraz na budowach (w tym przypadku popularnością cieszą się zwłaszcza podnośniki o zmiennym wysięgu).

zastosowanie wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

W sprzedaży dostępne są różne modele, co umożliwia dobór odpowiedniego urządzenia do specyfiki przeznaczenia. Wyróżnia się następujące rodzaje wózków widłowych:

  • podnośnikowe – popularne, wyposażone w specjalny uchwyt, który pozwala na podnoszenie palety o dużym ciężarze oraz składowanie towaru na określonej wysokości,
  • systemowe – zazwyczaj wykorzystywane w magazynach, również niewielkie, kompaktowe i bardzo zwrotne, mogą pracować w niewielkich przestrzeniach,
  • podwieszane – transportowane często wraz z towarami,
  • przeciwwybuchowe – służące do transportu materiałów zagrażających, w przemyśle zazwyczaj łatwopalnych,
  • boczne – wykorzystywane do przemieszczania artykułów nietypowych pod względem gabarytów, także w ograniczonej przestrzeni,
  • wysokiego składowania – tego rodzaju maszyny zostały wyposażone w długi wysięgnik/maszt, co umożliwia składowanie towaru na dużych wysokościach bez konieczności zastosowania podestów ruchomych lub podnośników koszowych, ponadto są bardzo ciężkie, dzięki czemu utrzymują równowagę
  • o zmiennym wysięgu – pojazdy kołowe ciężkie z możliwością zmiany długości wysięgnika; są w stanie przenosić towary pod dowolnym kątem.

Wózki widłowe stały się więc przydatne w wielu branżach. Znacząco usprawniają przebieg pracy oraz pozytywnie wpływają na komfort pracowników. Mogą też zwiększać wydajność danego zakładu, co przekłada się na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Warto jednak dbać o ich stan techniczny – poddawać je przeglądom okresowym oraz regularnemu serwisowi.

Zakup czy wynajem?

Zakup różnego rodzaju podnośników wiąże się jednorazowo z dużym wydatkiem, na który nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić. Wprawdzie na rynku dostępne są też urządzenia używane, lecz korzystając z takiej opcji należy liczyć się z ich gorszym stanem technicznym. Chętnie wybierane rozwiązanie stanowi natomiast wynajem. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi inwestować tak dużych kwot. Można wtedy wyposażyć się w bardziej zaawansowaną, nowoczesną maszynę, której zakup przewyższałby możliwości finansowe danej firmy. Wypożyczalnie posiadają w swoim asortymencie także inne sprzęty przydatne w różnych branżach – na przykład ładowarki teleskopowe i kołowe oraz zagęszczarki.

uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
wypożyczalnia maszyn Ostrołęka

Wypożyczalnia maszyn, sprzętu budowlanego i podestów ruchomych w Ostrołęce

Czytaj więcej
Menu