Wynajem maszyn budowlanych – taniej i lepiej

wynajem maszyn budowlanych propozycja

Budownictwo w ostatnich 20 latach przechodzi w Polsce swój renesans. Obserwuje się stały wzrost koniunktury przy minimalnej ilości okresów regresu. I zdecydowanie można rzec, że okres „hossy” budowlanej trwa i podobnie jak w ekonomii, nawiedzają go okresy niżu, jednak cyklicznie, w sposób naturalny i przewidywalny.

W 2015 roku odnotowany wzrost przekroczył przewidywania GUS związane z rozwojem budownictwa o 1.8%. Tendencja ta stale się utrzymuje, a analizy i prognozy dotyczące kolejnych lat do 2021 roku są podobnie obiecujące.

Dlatego też można powiedzieć, że wynajem maszyn budowlanych i sprzętu budowlanego – jest na czasie. Wielu wykonawców nie zamierza inwestować w sprzęt budowlany i woli go wypożyczyć, gdyż jest to bardziej opłacalne.

Wynajem maszyn budowlanych tańszy niż zakup

A opłacalne jest dlatego, iż:

 • wynajęcie maszyn budowlanych jest natychmiastowe – nie opóźnia prac,
 • występuje niska awaryjność maszyn – a jest ona skojarzona ze stałym serwisem, jakiemu maszyny są poddawane, a w przypadku awarii wypożyczalnia zastępuje sprzęt budowlany sprawnym, co pozwala nie przerywać prac; ponadto wypożyczane maszyny są ubezpieczone i klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów,
 • logistyka jest uproszczona w przypadku większych maszyn – wypożyczenie pozwala zaoszczędzić na transporcie sprzętu budowlanego, który nierzadko jest droższy, niż jego tygodniowe wynajęcie,
 • koszty wynajęcia są skalowane – wraz z upływającym czasem, gdy z różnych przyczyn prace budowlane się opóźniają,
 • koszty wynajęcia maleją, podobnie jak wówczas, gdy z góry ustala się wynajem na dłuższy czas.

Inne czynniki wpływające na opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego

Wynajem maszyn budowlanych jest szczególnie cenną pomocą dla szeroko wyspecjalizowanych wykonawców, którzy podejmują się różnych zleceń. Wówczas właściwie nie ma sensu kupować własnego sprzętu, oczywiście poza podstawowym, którym dysponuje większość firm budowlanych bez względu na rodzaj wykonywanych prac.

Wynika to z plastyczności przedsiębiorców, dostosowania się do potrzeb rynku i właściwie jest to cecha, która w trudnych okresach pozwala przetrwać.

Oczywiście opłacalność wynajęcia sprzętu budowlanego jest inna w przypadku osób prywatnych i firm, lecz w obu przypadkach zależy od specyfiki planowanych prac oraz czasu jaki ma zająć ich wykonanie.

W przypadku osób prywatnych opłacalne jest wynajmowanie małych maszyn, jak chociażby betoniarki, natomiast duże jak np. koparka są wynajmowane niejako z konieczności, gdyż mają być z założenia wykorzystane tylko raz, np. przy budowie domu, więc ich zakupu nie bierze się pod uwagę.

W przypadku przedsiębiorców opłacalność wynajmu maszyn budowlanych jest zależna od trzech głównych czynników: kosztu sprzętu, planowanego czasu jego użytkowania oraz lokalizacji wykonywanych zleceń.

Każda firma, co oczywiste, ma swoją bazę i nierzadko bywa tak, iż nawet te, które posiadają potrzebny sprzęt, lecz wykonują prace daleko od siedziby, decydują się na wynajęcie go na miejscu, gdyż ma być wykorzystany przez krótki okres czasu – wówczas niejednokrotnie koszty transportu przewyższają koszty wynajmu.

Innym faktem jest utrata płynności finansowej, która może być naruszona przez zakup specjalistycznego sprzętu budowlanego. Nierzadko lepszym rozwiązaniem jest jego wynajęcie. W takim wypadku wynajem maszyn budowlanych może być czasem jedynym rozwiązaniem.

Natomiast we wszystkich powyższych przypadkach decydujące znaczenie ma też dostępność firm oferujących wynajem maszyn budowlanych. Nie w każdym miejscu prowadzonych prac może być taka możliwość.

I w tym właśnie pomagają optymistyczne prognozy budowlane na kolejne lata, co skutkuje powstawaniem wielu wypożyczalni maszyn w wielu miejscach Polski, łącznie z filiami już istniejących.

Przykładowa oferta wynajmu maszyn budowlanych w Białymstoku

Niejedna z nich posiada bardzo szeroką ofertę, która zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby wynajmu sprzętu ciężkiego. Jako przykład można podać firmę Jamar.

Oferuje ona wynajem:

 • maszyn do transportu materiałów,
 • maszyn do prac wysokościowych,
 • maszyn do prac ziemnych i drogowych,
 • urządzeń pneumatycznych,
 • agregatów prądotwórczych,
 • sprzętu do pochłaniania wilgoci i ogrzewania powierzchni,
 • sprzętu i maszyn do prac betoniarskich,
 • kontenerów budowlanych oraz ogrodzeń,

a względem samych maszyn: podestów ruchomych, minikoparek gąsienicowych, ładowarek, walców i zagęszczarek oraz wozideł i zacieraczek.

Im większa oferta wynajmu maszyn budowlanych, tym bardziej kompleksowa obsługa klienta pozwalająca przedsiębiorcom planować działania daleko od siedziby. Być może jest to jeden z czynników rozwoju budownictwa, które właściwie samodzielnie i zwrotnie się rozwija, tworząc niejako pewien symbiotyczny „budosystem”.

uprawnienia na wózki widłowe

Jak nabyć uprawnienia na wózki widłowe i czy to się opłaca?

Czytaj więcej
wypożyczalnia maszyn Ostrołęka

Wypożyczalnia maszyn, sprzętu budowlanego i podestów ruchomych w Ostrołęce

Czytaj więcej
Menu