Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu budowlanego?

sprzedaż maszyn budowlanych

Spis treści

Sprzedaży maszyn budowlanych od jakiegoś czasu towarzyszy ich wynajmowanie. Jest to pod pewnymi względami rozwiązanie atrakcyjne. Zakup to jak wiadomo poważna inwestycja, aczkolwiek przedsiębiorcy nierzadko decydują się na nią, gdyż posiadanie maszyn na własność wiąże się z wieloma zaletami.

Do najważniejszych z nich należą:

  • wzrost kapitału przedsiębiorstwa, który oczywiście warunkuje jego majątek, w postaci właśnie posiadanych maszyn, a także innych dóbr, jak: budynki, materiały, wyroby gotowe, patenty etc.,
  • majątek natomiast stanowi gwarancję bezpieczeństwa i zabezpieczenie prowadzonej działalności,
  • ponadto ułatwia on działanie na rynku budowlanym i poszerza zakres świadczonych usług, a przede wszystkim ich planowanie i świadomość możliwości podjęcia się wielu zleceń, a w niektórych przypadkach jest właściwie wymogiem wstępnym koniecznym by stanąć do przetargu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu budowlanego – kilka zasad

To na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu budowlanego wynika z faktu, iż nierzadko może on pochodzić z rynku wtórnego – był wypożyczany lub należał do innej firmy budowlanej. A że zakup używanego sprzętu nierzadko jest stosunkowo korzystną alternatywą dla wynajmu maszyn, na tym się skupimy.

Sprzedaż maszyn budowlanych używanych prosperuje w branży podobnie jak sprzedaż samochodów używanych – nikt się ich nie boi, zdajemy sobie sprawę, że idealne być nie muszą, jednak wszystko da się naprawić i będą nam służyć wiele lat.

Już w tym względzie wybija się zaleta zakupu maszyn w przedsiębiorstwie, które je jednocześnie wynajmuje – bowiem prowadzi ono zwykle również serwis, zatem istnieje gwarancja sprawności kupowanej maszyny, nierzadko również można poznać jej historię. Aczkolwiek warto posiadać wiedzę, która umożliwi całościową, samodzielną ocenę maszyny przed zakupem.

Najważniejsze w tym względzie są następujące dane:

  • stopień zużycia maszyny budowlanej – co oczywiste, a jak już wspomniano pomóc może w tym zakresie poznanie historii maszyny i jej serwisowania,
  • w każdym przypadku, również maszyny używanej, warto zwrócić uwagę na stopnień automatyzacji jej działania i funkcji – im nowsza, tym jest on większy, w przeciwnym wypadku możemy się narażać na konieczność zatrudnienia wykwalifikowanego operatora – starsze typy maszyn, głównie sprzed co najmniej kilkunastu lat,
  • warto decydować się na zakup maszyn używanych renomowanych firm i zorientować się przed zakupem, które są najmniej usterkowe – do producentów polecanych należą m.in.: Perles, Weber, Promet, Oskar Machine, Cedima, Bobcat, Wacker czy Liebherr,
  • bezwzględne przed każdym zakupem maszynę należy przetestować – powinna działać jak nowa, w przeciwnym wypadku należy się wycofać z zakupu.

Maszyny budowlane to inwestycja nie tylko kapitałowa

Należy zwrócić uwagę, iż posiadany sprzęt budowlany nie musi przysłowiowo rdzewieć w okresach braku wykorzystania go do realizacji zleceń budowlanych, tym bardziej, jeśli nie należy do wykorzystywanego w rutynowych pracach.

W tym czasie każde przedsiębiorstwo może go bowiem wypożyczyć. Zatem jest to sposób na zarówno spłatę ewentualnego kredytu, jeśli maszyna została z jego pomocą kupiona, ale też zwiększenie kapitału firmy.

Sprzedaż maszyn budowlanych – dotacje unijne

Niniejszy artykuł należy zamknąć optymistyczną, tytułową informacją. Na zakup maszyn budowlanych można otrzymać dotację unijną – dotyczy to również maszyn używanych. Stanowią je tzw. dotacje – na rozwój i modernizację przedsiębiorstw. Warunkiem jest by zakup taki był tzw. kosztem kwalifikowanym.

Starać się o dotację może każde przedsiębiorstwo, również zatrudniające mniej niż 10 pracowników (mikroprzedsiębiorstwo).

Warunki otrzymania tego rodzaju pomocy sprowadzają się właściwie do spełnienia kilku wymogów formalnych, w tym, by cena kupowanego sprzętu nie była wyższa od rynkowej i nie przekraczała ceny nowej maszyny, a także fakt, iż w okresie 7 lat poprzedzających złożenie wniosku, maszyna będąca celem zakupu nie może być zakupiona z innych środków pomocowych, jak fundusz publiczny krajowy czy z funduszy Unii Europejskiej.

Sprzedaż maszyn budowlanych może się więc okazać pomocą, dzięki której zakup drogiego sprzętu, dzięki dotacjom unijnym, zmieni swoje oblicze z leżącego poza zasięgiem na zupełnie realny i osiągalny.

Przeczytaj także: Jak wypożyczalnia maszyn budowlanych pozwoli rozwinąć Twój biznes?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak ocenić jakość używanego sprzętu budowlanego?

Przy zakupie używanego sprzętu budowlanego, ważne jest sprawdzenie jego stanu technicznego, historii serwisowej oraz ogólnego zużycia. Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie testów operacyjnych maszyny.

Czy gwarancja jest ważna przy zakupie sprzętu budowlanego?

Tak, gwarancja jest kluczowym elementem przy zakupie nowego sprzętu budowlanego. Zapewnia ona pokrycie ewentualnych usterek i awarii, co jest ważne z uwagi na wysokie koszty napraw i konserwacji.

Jakie są zalety leasingu sprzętu budowlanego?

Leasing sprzętu budowlanego oferuje elastyczność finansową, możliwość korzystania z nowoczesnych maszyn bez konieczności ich zakupu oraz potencjalne korzyści podatkowe.

Czy marka sprzętu budowlanego ma znaczenie?

Tak, marka sprzętu budowlanego często świadczy o jego jakości i niezawodności. Wybór renomowanych marek może zapewnić lepszą wydajność i dłuższą żywotność sprzętu.

Jakie są kluczowe parametry techniczne przy wyborze sprzętu budowlanego?

Przy wyborze sprzętu budowlanego należy zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną, w tym moc, wydajność, rozmiar oraz zdolności operacyjne. Ważne jest, aby maszyna odpowiadała specyfice planowanych prac.

Menu