Spis treści
- Czy są w Polsce firmy wynajmujące walce?
- Jak sprawdzić jakość wypożyczanego sprzętu?
- Czy wynajem walców jest specjalizacją danej firmy?
- Czy każdy może wynająć walec?
- Czy w umowie wynajmu są jakieś kruczki?
- Czy wynajem walców się opłaca?
Czy są w Polsce firmy wynajmujące walce?
To pytanie najczęściej zadają osoby, które mają doświadczenie w krajach zachodnich. W związku z nieobecnością w kraju nie zdają sobie sprawy z szerokiej oferty usług budowlanych.
Rynek wynajmu maszyn budowlanych okazuje się pozytywnym zaskoczeniem. Wynajem walców jest usługą stosunkowo tanią i dostępną zarówno dla dużych, jak i niewielkich podwykonawców.
W większości regionów działają wypożyczalnie, z których warto skorzystać. To opcja szczególnie atrakcyjna, jeśli mamy zlecenie, które jest jednorazowe, a wymaga dedykowanego sprzętu albo wtedy, kiedy nie chcemy inwestować, ani brać sobie na głowę leasingu. Nic dziwnego, że staje się ona coraz bardziej popularna.
Jak sprawdzić jakość wypożyczanego sprzętu?
Przede wszystkim warto korzystać z usług autoryzowanych wypożyczalni. Pracują w nich profesjonalni doradcy, których obowiązkiem jest uczciwe przedstawienie oferowanych maszyn. Wszystkie parametry techniczne powinni znaleźć Państwo w umowie.
Warto zwrócić uwagę na:
- Moc, jaką posiada maszyna,
- Zużycie paliwa,
- Czas rozruchu,
- Zwrotność pojazdu,
- Ewentualne wady.
Czy wynajem walców jest specjalizacją danej firmy
Większość wypożyczalni umożliwia krótkie przetestowanie walca, co jest dobrą propozycją dla tych osób, które nie mają jeszcze zaufania do najemcy. Jak wszędzie i w tym wypadku, dobrze sprawdzić rekomendacje byłych i obecnych klientów. Wiele firm umieszcza je na swojej stronie internetowej, jeżeli jednak nie możemy ich znaleźć, warto zapytać o nie w salonie.
Czy każdy może wynająć walec?
Nie! Większość wypożyczalni sprzętu budowlanego wymaga od najmującego dokumentów, potwierdzających jego tożsamość i uprawnienia. Należą do nich:
- Wypis z rejestru przedsiębiorców,
- NIP i Regon,
- Ewentualne pełnomocnictwo dla osoby odbierającej maszynę, jeśli nie jest ona właścicielem/współwłaścicielem firmy.
Dodatkowym wymogiem jest również wpłacenie kaucji. Osoby prywatne muszą przynieść ze sobą:
- Dowód osobisty,
- Dwa wystawione na siebie i opłacone rachunki (np. za telefon).
Czy w umowie są jakieś kruczki?
Jeśli wypożyczamy sprzęt w sprawdzonej wypożyczalni, powinniśmy nastawić się na standardową umowę, która nie zawiera żadnych kruczków. Większość wypożyczalni wymaga, żeby najemca pokrył koszty transportu i paliwa, nie podnajmował innym podmiotom sprzętu, czy oddał go bez usterek.
Należy pamiętać o tym, żeby nie serwisować na własną rękę maszyn, ani nie używać ich niezgodnie z przeznaczeniem. Przestrzeganie zasad ujętych w umowie całkowicie uchroni nas przed nieprzyjemnościami, czy dodatkowym kosztem.
Czy wynajem walców się opłaca?
Wysoka cena zakupu maszyn budowlanych i koszt konserwacji jest tak wysoki, że wynajem wydaje się dobrą alternatywą. Chociaż zawsze warto przemyśleć, czy inwestycja w walec nie zwróci się szybko, trzeba brać pod uwagę ryzyko kryzysu, czy zwykłego zastoju. Wynajem walców jest dobrą i tanią alternatywą.
Warto zwrócić też uwagę na to, że renomowani wynajmujący, tacy jak np. Jamar, biorą na siebie odpowiedzialność przed służbami bezpieczeństwa pracy i za dopuszczenia dozorowe.