Czy są w Polsce firmy wynajmujące walce?

To pytanie najczęściej zadają osoby, które mają doświadczenie w krajach zachodnich. W związku z nieobecnością w kraju nie zdają sobie sprawy z szerokiej oferty usług budowlanych. Rynek wynajmu maszyn budowlanych okazuje się pozytywnym zaskoczeniem. Wynajem walców jest usługą stosunkowo tanią i dostępną zarówno dla dużych jak i niewielkich podwykonawców. W większości regionów działają wypożyczalnie, z których warto skorzystać. To opcja szczególnie atrakcyjna, jeśli mamy zlecenie, które jest jednorazowe, a wymaga dedykowanego sprzętu albo wtedy, kiedy nie chcemy inwestować, ani brać sobie na głowę leasingu. Nic dziwnego, że staje się ona coraz bardziej popularna.

wynajem sprzętu budowlanego i prowadzenie szkoleń UDT

Jak sprawdzić jakość wypożyczanego sprzętu?

Przede wszystkim warto korzystać z usług autoryzowanych wypożyczalni. Pracują w nich profesjonalni doradcy, których obowiązkiem jest uczciwe przedstawienie oferowanych maszyn. Wszystkie parametry techniczne powinni znaleźć Państwo w umowie. Warto zwrócić uwagę na:

 • Moc, jaką posiada maszyna
 • Zużycie paliwa
 • Czas rozruchu
 • Zwrotność pojazdu
 • Ewentualne wady
 • Czy wynajem walców jest specjalizacją danej firmy

Większość wypożyczalni umożliwia krótkie przetestowanie walca, co jest dobrą propozycją dla tych osób, które nie mają jeszcze zaufania do najemcy. Jak wszędzie i w tym wypadku, dobrze sprawdzić rekomendacje byłych i obecnych klientów. Wiele firm umieszcza je na swojej stronie internetowej, jeżeli jednak nie możemy ich znaleźć, warto zapytać o nie w salonie.

Czy każdy może wynająć walec?

Nie! Większość wypożyczalni sprzętu budowlanego wymaga od najmującego dokumentów, potwierdzających jego tożsamość i uprawnienia. Należą do nich:

 • Wypis z rejestru przedsiębiorców
 • NIP i Regon
 • Ewentualne pełnomocnictwo dla osoby odbierającej maszynę, jeśli nie jest ona właścicielem/współwłaścicielem firmy

Dodatkowym wymogiem jest również wpłacenie kaucji. Osoby prywatne muszą przynieść ze sobą:

 • Dowód osobisty
 • Dwa wystawione na siebie i opłacone rachunki (np. za telefon)

Czy w umowie są jakieś kruczki?

Jeśli wypożyczamy sprzęt w sprawdzonej wypożyczalni, powinniśmy nastawić się na standardową umowę, która nie zawiera żadnych kruczków. Większość wypożyczalni wymaga, żeby najemca pokrył koszty transportu i paliwa, nie podnajmował innym podmiotom sprzętu, czy oddał go bez usterek. Należy pamiętać o tym, żeby nie serwisować na własną rękę maszyn, ani nie używać ich niezgodnie z przeznaczeniem. Przestrzeganie zasad ujętych w umowie całkowicie uchroni nas przed nieprzyjemnościami, czy dodatkowym kosztem.

Czy wynajem walców się opłaca?

Wysoka cena zakupu maszyn budowlanych i koszt konserwacji jest tak wysoki, że wynajem wydaje się dobrą alternatywą. Chociaż zawsze warto przemyśleć, czy inwestycja w walec nie zwróci się szybko, trzeba brać pod uwagę ryzyko kryzysu, czy zwykłego zastoju.Wynajem walców jest dobrą i tanią alternatywą.

Warto zwrócić też uwagę na to, że renomowani wynajmujący, tacy jak np. Jamar, biorą na siebie odpowiedzialność przed służbami bezpieczeństwa pracy i za dopuszczenia dozorowe.