Spis treści
- Zalety minikoparek gąsienicowych
- Zastosowanie minikoparek gąsienicowych
- Wynajem minikoparek gąsienicowych
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Każdy chłopiec byłby zachwycony widokiem minikoparki na budowie. Chociaż przypominają one zabawki pełnią bardzo ważne funkcje i właściwie dzięki dostępowi do nich, co niegdyś nie miało miejsca, z czasem zastąpiły wiele prac wykonywanych ręcznie – najzwyklejsze kopanie łopatą, pozostawiając eufemizmy na boku.
Dlatego też wynajem minikoparek staje się coraz popularniejszy, a ułatwienie prac budowlanych pozostaje nie bez znaczenia, a że technika postępuje, dzisiejsze minikoparki są znacznie udoskonalone względem swojej matki z 1974 roku – pierwszego egzemplarza, który wówczas właśnie powstał.
Zalety minikoparek gąsienicowych
Główne zalety minikoparek polegają na:
- szybkim wykonaniu pracy,
- precyzji, z jaką można kopać, ograniczając się do niewielkiego obszaru,
- możliwości kopania na ograniczonej powierzchni ruchu – dotyczy minikoparek z tzw. zerowym tyłem (większość współczesnych), co pozwala dokonywać pełnej rotacji kabiny bez wykraczania poza przestrzeń gąsienic,
- łatwym transporcie,
- możliwości kopania przy murze czy płocie,
- dużej sile odspajania gruntu,
- cichej pracy – nie będą przeszkadzać sąsiadom,
- możliwości pracy na nierównym terenie,
- większość minikoparek spełnia normy ekologiczne emisji spalin,
- niewielkich kosztach użytkowania (małe spalanie paliwa),
- możliwości wykorzystywania minikoparek do załadunku i rozładunku sprzętu (po zamianie łyżki na hak), np. zagęszczarki,
- możliwości kopania wąskich dołów nawet do 4 metrów głębokości,
- możliwości pracy wewnątrz budynków (w tym – minikoparki dobrze poruszają się po schodach),
- niektóre modele posiadają regulację łyżki (na bok lub o 180 stopni), co sprawdza się podczas kopania twardych nawierzchni, a także przy podkopywaniu rur, fundamentów czy innych przeszkód,
- możliwości zamontowania dodatkowych przeciwwag w celu podnoszenia większych ciężarów,
pełnieniu dodatkowej funkcji minispycharki, - i generalnie, na dużej wydajności pracy.
Zastosowanie minikoparek gąsienicowych
Minikoparki mają szerokie zastosowanie, na co wskazuje podany wcześniej przykład dotyczący rozładunku i załadunku towarów – łyżkę można również zamienić na inne elementy dzięki czemu minikoparka może się stać doskonałym narzędziem tnącym, wiercącym czy burzącym.
Natomiast w rutynowej pracy najczęściej wykorzystywane są do:
- wykopów szerokoprzestrzennych i linowych,
- prac rozbiórkowych,
- prac wodociągowych,
- prac instalacyjnych,
- wyrównywania gruntu,
- i zasypywania wykopów.
Podsumowując, minikoparki wykorzystuje się do prac budowlanych – nie tylko polegających na kopaniu dołów czy usuwaniu gruzowiska oraz szeroko pojętym kształtowaniu krajobrazu.
Wynajem minikoparek gąsienicowych
Użyteczność minikoparek jest więc duża i nie ogranicza się do roli w jaką wpisuje je ich wygląd.
Wynajem minikoparki w równym stopniu preferowany jest przez osoby prywatne, jak i firmy. Podczas samodzielnej budowy domu może się ona okazać niezastąpiona. Podobnie dla firm, które sporadycznie realizują zlecenia skojarzone z głębokimi podkopami, możliwość wynajęcia jest istotna.
Dzienny wynajem lekkiej minikoparki mieści się w granicach od 250 do 300 zł. Większość firm, w tym Jamar, oferuje skalowanie cen, które ulegają pomniejszeniu za każdy dzień w przypadku wynajęcia na tydzień czasu i dłużej.
Jako że transport minikoparek oraz ich użytkowanie są bardzo wygodne, wynajmowanie minikoparek jest popularną formą zastępowania ludzkich rąk do pracy specjalistycznym sprzętem.
Zobacz również: Wynajem podestów ruchomych i podnośników koszowych
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne zalety minikoparek gąsienicowych?
Minikoparki gąsienicowe oferują szereg korzyści, w tym szybkie wykonanie pracy, precyzję, możliwość pracy na ograniczonej przestrzeni, łatwość transportu, możliwość kopania przy murach, cichą pracę, możliwość pracy na nierównym terenie, ekologiczność, niskie koszty użytkowania oraz wszechstronność w zastosowaniach.
Do jakich prac najczęściej wykorzystuje się minikoparki?
Minikoparki są wszechstronne i używane do wielu celów, takich jak wykopy szerokoprzestrzenne i linowe, prace rozbiórkowe, instalacyjne, wodociągowe, wyrównywanie gruntu oraz zasypywanie wykopów.
Jaka jest przeciętna cena wynajmu minikoparki?
Dzienny wynajem lekkiej minikoparki waha się od 250 do 300 zł, z możliwością zmniejszenia stawki przy wynajmie na dłuższy okres.
Czy wynajem minikoparki jest dostępny zarówno dla osób prywatnych, jak i firm?
Tak, wynajem minikoparek jest popularny zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm, szczególnie tych, które sporadycznie realizują zlecenia wymagające specjalistycznego sprzętu.
Jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić minikoparki?
Minikoparki mogą być wyposażone w różne narzędzia, co czyni je przydatnymi do różnych zadań, takich jak cięcie, wiercenie, burzenie, a także działanie jako minispycharki.