Bez zagęszczarki ani rusz na placu budowy

zagęszczarka w pracy

Każdy szanujący się plac budowy posiada na swoim wyposażeniu zagęszczarkę. Jest to maszyna, która oprócz robienia dużego hałasu, doskonale sprawdza się w różnorodnych pracach gruntowo-nawierzchniowych.

Jak sama nazwa wskazuje, została ona stworzona z myślą o zagęszczaniu podłoża, przy użyciu wibracji.

Wywołuje je płyta metalowa, którą w ruch może wprowadzać silnik spalinowy lub elektryczny. Najlepiej sprawdza się przy przygotowywaniu nawierzchni pod kostkę brukową, naprawach dróg czy pracach precyzyjnych w miejscach słabo dostępnych.

Za pomocą tego sprzętu można zagęścić kruszywo, stanowiące podsypkę pod górną warstwę nawierzchni lub zabezpieczyć miejsca, w których zamontowane są przewody.

Zagęszczarki zagęszczarkom nierówne

Pośród nich wyróżniamy kilka typów. Najmniejsze maszyny tzw. skoczki to ręcznie prowadzone zagęszczarki, które umożliwiają pracę w wyjątkowo trudno dostępnych i ciasnych miejscach. Samoprzesuwne lub kroczące są większe gabarytowo i nie wymagają tak dużego zaangażowania operatora.

Ich wibracyjny charakter sprawia, iż umożliwiają znacznie dokładniejsze zagęszczenie gruntu i wbicie się na większą głębokość. W przypadku większych powierzchni można skorzystać z zagęszczarki podczepianej do maszyny, np. ciągnika czy koparki.

Podstawowe parametry zagęszczarki

  • waga podawana w kg,
  • liczba wałków mimośrodowych podawana w szt,
  • wymiary płyty roboczej podawane w mm,
  • częstotliwość wibracji podawana w Hz,
  • głębokość zagęszczania podawana w cm,
  • zużycie paliwa podawane w l/h,
  • siła udaru podawana w kN,
  • oraz prędkość robocza podawana w m/s.

Wszystkie one składają się na praktyczność oraz przydatność w danym typie robót. Solidność konstrukcji oraz wytrzymałość obudowy także mają ogromne znaczenie, przy funkcjonalnym i bezpiecznym wykorzystywaniu tych maszyn.

Warto zaznaczyć dodatkowo, iż kręty chodnik w trudno dostępnym miejscu będzie wymagał innego sprzętu niż kompleksowa naprawa nawierzchni drogowej.

Koszty zakupu zagęszczarki

Tutaj widełki są bardzo szerokie, ponieważ typologia sprzętu obejmuje wyjątkowo duży zakres modeli. Ceny małych urządzeń, o średnich parametrach rozpoczynają się od około 1 500 złotych.

Jeżeli zależy nam na większym sprzęcie, dającym rozleglejsze możliwości, to powinniśmy się liczyć z kwotami 5 000 do 8 000 złotych.

Maszyny renomowanych firm o bardzo dużej mocy i możliwościach zagęszczania to koszt rzędu 40 000 a nawet 60 000 złotych. Może więc nie warto inwestować takiej kwoty i poszukać innego rozwiązania?

Weź pod uwagę wypożyczenie zagęszczarki

Jeżeli ubijanie tłucznia lub przygotowywanie gruntu pod np. parking nie jest głównym obszarem działań Twojej firmy a są czasem takie etapy inwestycji, że zagęszczarka by się przydała, pomyśl o jej okazjonalnym wynajmie. Jest to opcja znacząco bardziej budżetowa, niż zakup takiej maszyny a ponadto masz możliwość wypróbowania różnorodnych modeli i typów zagęszczarek.

Przy ewentualnym późniejszym zakupie, będziesz już dokładnie wiedział, która z nich jest najbardziej dopasowana do potrzeb Twojego biznesu.

Menu